„Když se ruka muže dotýká ruky ženy, dotýkají se oba srdce věčnosti.“
Chalíl Džibrán
Žijeme v kultuře slova. Neustále mluvíme a přemýšlíme. Psaní a čtení písmenek, je to první, co se učí děti na základních školách. Mnoho lidí má neustále v hlavě proud slov. Slovo je mocné. Dovede povzbudit, okouzlit, bojovat za dobrou věc, ale když na to přijde tak také zranit, zradit a dokonce i rozpoutat válku.
Je ale zajímavé, kolik se toho odehrává úplně beze slov:
Maminka položí dlaň na rozpálené čelo nemocného dítěte
Otec pyšně poplácá po zádech syna, který právě odmaturoval
Vnoučata skáčou po dědovi
Manželka něžně masíruje čelo muže, který má starosti v práci
Mohl by být dotek silnějším komunikačním prostředkem než slovo?
Dotek je energetické spojení
„Dotknout se někoho“… se používá jako metafora toho, někomu se výrazně přiblížit v dobrém i špatném slova smyslu- „Dotkl ses mě tím, cos o mně řekl“/ „ta kniha se dotýkala přímo mého srdce“. Dotekem můžeme dokonce předat emoční stav, ve kterém se právě nacházíme (proto mají kojenecké masáže význam jen u dětí, které mají klidné matky).
Dotek má moc tam, kde slova selhala
Už se Vám někdy stalo, že Vám bylo tak smutno, že nepomohla ani dvěstěgramová čokoláda ani několikahodinové rozebírání Vašeho problému s blízkými, ale pevné objetí? Často přichází dotek na řadu ve chvíli, kdy slova už nestačí.
Dotek je základní lidská potřeba
Neverbální spojení je silné, protože je primární. Oproti mluvené řeči se odehrává i u jiných živočichů než je člověk. Hmat je první smysl, který se u lidského plodu vyvíjí. Mnoho starých a izolovaných lidí žije léta v dotekové deprivaci často jen proto, že ze strachu z odmítnutí neumějí o dotek požádat nebo ho darovat. Zkuste rodičům nebo prarodičům svou lásku a úctu vyjádřit dotekem. Pokud si nejste jistí reakcí, jděte na to přes děti, naučte je, aby babičku uměly obejmout, políbit… možná v tom budou bezprostřednější než Vy… a navíc je pro ně zajímavá zkušenost dotýkat se těla, které třeba vlivem věku vypadá jinak než jejich tělo nebo tělo rodičů.
Dotek nám může zprostředkovat kontakt se sebou samotným i informace o druhých
Stejně jako existuje vnitřní řeč se silným motivačním a seberegulačním efektem, můžeme sami se sebou komunikovat na úrovni doteku. Je zajímavé poznávat se skrze to, jak vnímáme různé vjemy (poklepávání, poťukávání, hlazení, jemné štípnutí… já ho používám sama na sebe, když moc mluvím). Kvalitou doteku také vyjadřujeme sami sebe. Všímejte si, koho se jak dotýkáte (letmo, rychle, jakoby náhodně, jemně, visíte na něm, když Vás obejme)… má to zajímavou informační hodnotu o našich vztazích.
Pokud jste haptičtí, pravděpodobně víte, že člověka v podstatě neznáte, dokud si na něj nesáhnete. Zásadní roli hraje kvalita doteku při výběru partnera… je Vám příjemná struktura jeho kůže, způsob, kterým se Vás dotýká a to, jak Vás uchopuje? Láká Vás na něj sahat? Pokud ne, není pravděpodobné, že by Vás to lákalo po deseti letech manželství.
Letmé doteky v rámci partnerského soužití ovlivňují kvalitu sexuálního života podobnou měrou jako slovní komunikace
Partnerský vztah nemůže bez každodenních doteků fungovat. Za poslední dobu jsem se v práci setkala s několika páry, které nejsou spokojené se svým sexuálním životem, ale kromě pohlavního styku se vůbec nedotýkají. To nemůže fungovat, protože je to nepřirozené. Zejména ženy, kterých se celý den nikdo nedotýká, jednoduše nemohou být večer otevřené takové hloubce doteku jako je pronikání muže.
Dotek má moc překračovat hranice
Dotek dovede zastavit konflikt (podání rukou po hádce dvou obchodních partnerů i přitulení se v posteli k manželovi, když přestanete trucovat), na druhou stranu, umí ho i rozpoutat. Proto je tak důležité vnímat a respektovat hranice druhých. Někteří lidé si potřebují druhé „držet trošičku od těla“, jiní jsou dotekově velmi otevření. Zkuste být vnímaví k okolí a především k sobě samotným.
Dotek má schopnost léčit
Na to existuje mnoho návodů a celé alternativní směry léčby, které se tím zabývají- různé typy masáží, akupunktura, práce s energií a podobně. Nejlepší je ale prostě zkoušet, co konkrétně na nás nebo na naše blízké funguje. Tělo je docela zázrak. Věděli jste například, že nad kotníkem je bod, jehož stlačení spolehlivě tlumí menstruační bolesti?
Dotekem nejde lhát
Fakt. Schválně to zkuste
Doteky si pamatujete
Každý, kdo někdy někoho opravdu miloval, ví, že vzpomínky na určité doteky zůstávají i v době, kdy si už dávno nepamatujete, co kdo řekl, co měl na sobě a možná už ani, jaký vlastně byl.
Lišíme se v potřebě doteky dávat i přijímat. Obvykle je to dáno tím, s jakou kvalitou a kvantitou doteku jsme se setkávali v dětství. Je přirozené být doteku do určité míry otevření. Není potřeba každého hned na potkání otlapičkovávat (tak tomu říkal některý učitel na mojí střední škole), mnohem důležitější je dotýkat se druhých vědomě… s plnou pozorností, protože komunikujete na velmi hluboké úrovni.
Zuzana Zavadilová